Czas start…
Każdy silnik spalinowy, nawet ten najprostszy składa się z co najmniej kilkudziesięciu części, które ze sobą współgrają. Stworzenie projektu 3D w formie złożenia wymagało przede wszystkim wykonania dokładnych pomiarów części, zachowania odpowiednich tolerancji między elementami oraz wielu godzin projektowania.

Od skanu 3D do projektu CAD
Wykonanie pomiarów elementów o prostej geometrii nie stanowi większego problemu. Co zrobić w przypadku kiedy geometria elementu jest bardzo skomplikowana? Jak dokonać pomiaru łuków oraz krzywizn, aby idealnie odwzorować części takie jak np. głowica, kartery, cylinder? Z pomocą przychodzi technologia skanowania 3D, która umożliwiła nam zapisanie skanowanego obiektu w postaci chmury punktów. Po odpowiedniej obróbce chmury punktów posłużyła nam ona jako model referencyjny, na podstawie którego wykonaliśmy projekt CAD wszystkich elementów silnika. Mówiąc prościej, działa to dokładnie tak samo jakby przyłożyć kalkę do obrazka, który chcemy odrysować z tą różnicą, że tworzymy obiekt w trzech wymiarach. Części przerobiliśmy zgodnie z wytycznymi Klienta, a następnie dostosowaliśmy całość pod druk 3D.
skan 3D
projekt CAD wraz z modyfikacjami
Druk 3D
Poszczególne części silnika wydrukowaliśmy w technologii SLS z poliamidu PA12. Jest to technologia polegająca na selektywnym spiekaniu materiału w postaci proszku. Elementy drukowane w tej technologii cechują się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi oraz ładnym wykończeniem powierzchni. Wydruki 3D posłużą Klientowi do złożenia w pełni działającego modelu silnika żużlowego w skali 1:2.




